ghalesar
14 مرداد 1401 - 14:13

آتش سوزی گسترده در جنگل گرانه والد برلین به دلیل انفجار مهمات و گرمای شدید هوا

بر اثر انفجار مهمات و گرمای شدید هوا یک آتش سوزی گسترده در جنگل گرونه والد برلین رخ داد که همچنان آتش نشان ها و نیروهای پلیس و ارتش برای اطفاء آن تلاش می کنند.

- اخبار بین الملل -به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "اس ار اف" سوئیس، به دنبال چندین انفجار در منطقه جنگلی گرونه‌والد برلین، این منطقه دچار حریق شد و آتش‌سوزی به دلیل خشکی شدید زمین به طور غیرقابل کنترل در حال گسترش است.

خبرگزاری تسنیمبر اساس اطلاعات آتش نشانی دامنه حریق مساحتی بالغ بر 1،5 هکتار برابر با 15هزار مترمربع را در بر گرفته است. ساکنان اطراف گفته‌اند که صدای نخستین انفجارهای شدید را میان ساعات 4 تا 5 صبح پنجشنبه 4 اوت (13 مرداد) شنیده‌اند و تصور کرد‌ه‌اند صدا مربوط به رعد آسمانی است.

به گفته یک سخنگوی پلیس، هنوز مشخص نیست چه عاملی باعث انفجار شده است. در این محل مهمات یافت‌شده از دوران بعد از جنگ جهانی انبار می‌شوند و سپس به صورت کنترل‌شده توسط نیروی رزمی پلیس برلین، ویژه انهدام مواد منفجره خنثی می‌شوند.

یک سخنگوی آتش‌نشانی به شبکه ان‌تی‌وی ntv گفته است هنوزخطر جدی از سوی انفجارهایی وجود دارد که قطعه‌هایی از آوار را به هوا پرتاب می‌کنند و این امر کار عملیات اطفای حریق را دشوار و متوقف ساخته است. به همین دلیل آتش‌نشانی خود را در فاصله یک‌هزار متری شعله‌های حریق نگه داشته و سعی دارد حول منطقه آتش‌سوزی، آب‌اندازی کند.

حدود 100 نیروی عملیاتی آتش‌نشانی و نیز نیروهای پلیس در محل حضور دارند. از طرف مقامات محلی درخواست شده است نیروهای عملیاتی بیشتر و نیز نیروهای ویژه ارتش آلمان به محل اعزام شوند. ماشین‌های آب‌پاش و خودروهای آواربرداری در محل آماده عملیات هستند.

بر اثر این آتش سوزی در تردد قطارهای منطقه‌ای و مسیر های دور اختلال ایجاد شده و سعی می‌شود از طریق اینترنت در مورد مسیرهای جایگزین اطلاع‌رسانی شود. مسیرهای بزرگراه همجوار حریق و جاده‌های اطراف بسته شده‌اند.

یک سخنگوی آتش‌نشانی گفت: گفته می‌شود که خشکی شدید هوا در این منطقه در مسیر این حریق تأثیرگذار باشد. دمای بالای محل سانحه برای نیروهای عملیاتی مشکل‌زا شده است.

مقامات شهری و پلیس از طریق اپ‌های هشداردهنده به مردم اطلاع‌رسانی کرده‌اند و از شهروندان خواسته شده از ورود به منطقه خطر اجتناب ورزند. ساکنان محل باید در و پنجره‌ها را بسته نگه دارند و دستگاه‌های تهویه هوای خود را خاموش کنند.

به گفته توماس کرستین، سخنگوی آتش نشانی، این عملیات بیشتر طول خواهد کشید. وی از خطرات جانی این عملیات برای نیروهای خود سخن گفت.

در اوایل عصر روز گذشته انفجارهای بیشتری در محل انفجار رخ داد. استفاده از یک ربات ویژه مجهز به دوربین و کنترل از راه دور از ارتش آلمان که قرار بود محل انفجار را بررسی کند، متوقف شد. با این حال، عملیات اطفاء در داخل منطقه امنیتی همچنان ادامه پیدا کرد.

آتش نشانی اعلام کرد: مناطق مسکونی در خطر آتش سوزی نیستند، نزدیک ترین ساختمان های مسکونی حداقل دو کیلومتر با آن فاصله دارند. با این حال، مقامات به مردم هشدار دادند که پنجره ها و درها را بسته نگه دارند. منطقه به طور گسترده تحت محاصره قرار دارد. این امر همچنین بر بزرگراه آووس Avus و بخش‌هایی از ترافیک منطقه‌ای، راه دور و ترددهای ریلی تأثیر گذاشت.

به نوشته هفته نامه اشپیگل، مهمات بیشتری در هر زمان ممکن است در این منطقه منفجر شود، آتش سوزی در اطراف محل انفجار در جنگل گرونه والد برلین همچنان چالش هایی را برای تیم آتش نشانی ایجاد می کند.

این آتش سوزی بامداد پنجشنبه رخ داد. صدای انفجارها قبل از طلوع خورشید شنیده شد و شعله های آتش در اطراف و محل انفجار در گرونوالد شعله ور بود. با رسیدن آتش نشانان، چندین ساختمان در آتش سوخته بود. آتش سوزی در طول روز به طور قابل توجهی در منطقه جنگلی خشک شده گسترش یافت.

بتینا جاراش، سناتور محیط زیست برلین در سخنانی از افزایش تعداد آتش سوزی های جنگلی در آلمان و اروپا در سال های اخیر شکایت کرد.

این سیاستمدار سبز گفت: البته، این به تغییرات آب و هوایی مربوط می شود و ما باید خود را با آن وفق دهیم. وی افزود: بلایا و حفاظت مدنی نیز باید اولویت بیشتری داشته باشد، اما همکاری بین آتش نشانی و جنگلبانی نیز باید در اولویت باشد.

در همین حال، کارشناسان از شکست در پاکسازی مهمات انفجاری و اطفای حریق در آلمان انتقاد کرده اند. یورگن پلام از انجمن حفاظت از کیفیت آلمان برای پاکسازی مهمات به روزنامه های گروه رسانه ای بایرن گفت: ترخیص مهمات یک موضوع دولتی است، هر کسی سوپ خود را می پزد. علاوه بر این، خنثی کردن مهمات انفجاری اغلب به دلیل هزینه ها با شکست مواجه می شود.

پلام گفت: دیگر پولی برای پاکسازی جنگل ها وجود ندارد. اما وقتی صحبت از مکان‌های انفجاری دوران پس از جنگ جهانی به میان می‌آید، باید دوباره به پاکسازی آنها فکر کنید. به گفته وی پس از جنگ، مقادیر زیادی مهمات در آنجا به روشی نامناسب نابود شده است.

کاهش چشمگیر محبوبیت حزب صدر اعظم آلمان

کاهش چشمگیر محبوبیت حزب صدر اعظم آلمانرکورد بالای کمبود نیروی کار متخصص در آلمان

رکورد بالای کمبود نیروی کار متخصص در آلمانانتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 536410