ghalesar
04 مرداد 1401 - 15:06

آماده‌باش کامل ستاد بحران استان مرکزی/ احتمال وقوع سیلاب در برخی نقاط استان

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی از آماده‌باش کامل فرمانداران و اعضای مدیریت بحران استان به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمالی سیل خبر داد.

امید محترمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: با توجه به پیش بینی هواشناسی و احتمال بارش‌های سیلابی و به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمالی فرمانداران و اعضای مدیریت بحران استان به حالت آماده باش درآمده‌اند.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه تا یک‌شنبه هفته آینده احتمال بارش‌های سیل‌آسا در استان وجود دارد، از مردم درخواست داریم از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌های فصلی، صعود به ارتفاعات و چرای دام در مناطق مرتفع خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی گفت: با توجه به آغاز بارش‌ها از عصر فردا به دلیل ویژگی‌های رگبارهای فصل تابستان امکان شدت گرفتن نقطه‌ای بارش‌ها و ایجاد روان آب و وقوع سیلاب در برخی از مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و آبگرفتگی معابر پیش‌بینی می‌شود که باید برای مقابله با هرگونه حادثه آماده بود.

به گزارش فارس بر اساس اعلام هواشناسی استان مرکزی، بررسی آخرین خروجی مدل‌های پیش بینی نشان دهنده افزایش ناپایداری‌های همرفتی از فردا چهارشنبه در استان است که کم و بیش تا روزهای ابتدای هفته آینده نیز تداوم خواهد یافت.

تحت تاثیر این ناپایداری‌ها در ساعات بعدازظهر فردا چهارشنبه رشد ابر و وقوع رگبار‌های پراکنده و رعدوبرق و وزش باد در برخی مناطق استان بویژه نوار شرق و مناطق مرکزی استان تا ساعاتی از شب محتمل است.

طی روزهای پنجشنبه و جمعه ناپایداری‌ها افزایش یافته و در مناطق بیشتری از استان احتمال رگبار و رعدوبرق و در مناطق مستعد احتمال تگرگ و وزش باد شدید موقتی و احتمال گردوخاک پیش بینی می‌شود.

عمده این ناپایداری‌ها در ساعات بعدازظهر و ساعاتی از شب خواهد بود و کم و بیش تا اواسط هفته آینده تداوم خواهد یافت.

به دلیل ویژگی‌های رگبارهای فصل تابستان امکان شدت گرفتن نقطه‌ای بارش‌ها و ایجاد روان آب و وقوع سیلاب در برخی از مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست، هر چند که این بارش ها از نظر شدت و مکان وقوع از پراکندگی زیادی برخوردار خواهند بود.

همچنین امکان خسارت به محصولات کشاورزی در مناطقی که سلول‌های بارشی شکل می‌گیرند، وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 468788